I bland annat Storbritannien, Österrike, Irland och Kroatien är det förbjudet att föda upp pälsdjur som enbart är avsedda för päls. Djurskyddet Sverige vill att detta förbud även ska införas i Sverige och har nu antagit en ny pälsdjurpolicy som säger att vi vill verka för detta.
Uppfödning av djur enbart avsedda för pälstillverkning medför alltid mycket stora inskränkningar av djurens livsutrymme och livskvalitet. I Sverige är det huvudsakligen minkar som föds upp för päls. Minkar är inhysta i mycket små enkla nätburar, utan tillgång till bad, klättermöjligheter eller födosök. För att ge farmade minkar möjlighet att utöva de naturliga beteenden de är motiverade för, krävs omfattande förändringar av deras livsmiljö. Djurskyddet Sverige menar att det är helt orealistiskt att en kommersiell uppfödning av mink och andra djurslag avsedda för enbart päls, kan ske utan allvarliga inskränkningar av individernas välfärd. Djurskyddet Sverige accepterar att man nyttjar djur, men inte på bekostnad av individernas välbefinnande och grundläggande behov.
Vårt uppdrag är att kraftfullt arbeta för djurens välfärd. Djurskyddet Sverige vill därför verka för ett förbud mot uppfödning av djur enbart avsedda för päls, så länge djuren inte får basala behov som rimliga rörelseytor, bad, klättermöjligheter och födosök tillgodosedda.