Djurskyddet Sveriges hedersomnämnande till Fjällräven har fått mycket positiva efterspel. Fler kinesiska företag satsar nu på god djuromsorg.
Förra våren visade TV4:s Kalla Fakta hur stora delar av det dun som säljs i Sverige plockas från levande gäss. De chockerande bilderna visade hur fåglarna skrek och flaxade i panik medan plockarna höll fast fåglarna och ryckte loss deras fjädrar.
Ett av de företag som pekades ut i tv-programmet var Fjällräven. För att åtgärda problemet beslutade Fjällräven att införa en trovärdig egenkontroll av sin dunproduktion i Kina. Det resulterade i skärpta kontrollrutiner i form av plomberade säckar med dun från fågelslakterierna till dunfinisherare och separat hantering av Fjällrävens dun i alla steg fram till slutprodukt. De nya rutinerna garanterar att enbart dun från slaktade fåglar används i kläder och andra varor från Fjällräven.
Under processen förbättrades djurskyddet för de gäss vars dun går till Fjällrävens produktion. Bland annat infördes djurvänligare transporter och en förbättrad bedövning på slakterierna är på gång.
Efter att Fjällräven i maj tilldelats Djurskyddet Sveriges hedersomnämnande gjorde Tobias Rantzén, Fjällräven, en ny resa till företagets dunproducenter i Kina. Han hade med sig inramade kopior av Djurskyddet Sveriges diplom som han delade ut till de kinesiska cheferna som blev mycket stolta.
Fjällrävens kvalitetskedja hade redan innan uppmärksammats av andra kinesiska företag som ville ta efter den djurvänliga produktionen. Den produktionslinje på fabriken som är garanterat fri från levandeplockat dun har fördubblats i omfattning sedan i höstas och de okontrollerade leverantörerna får allt svårare att sälja sitt dun.
Ägaren av dunfabriken blev så glad över Djurskyddet Sveriges utmärkelse att han beslutade att säga upp avtalet med sina två hittillsvarande slakterier som har problem med en effektiv bedövning innan slakt. Han har nu tecknat avtal med ett helt nytt slakteri som satsat på modern bedövningsutrustning och en levandedjurshantering som följer de riktlinjer som svensk expertis instruerat dem om.
Vårt hedersomnämnande verkar ha varit en katalysator som fått kineserna att satsa ännu mer på god djuromsorg.
Läs mer
Djurskyddspris och hedersomnämnande till Ängavallen och Fjällräven