2011-05-25

Lättare välja svenskt kött

I dag lanseras svenskmärket, vilket ska göra det lättare för konsumenten att välja svenska charkuterier.

Det är Svenskt Kött som lanserar en ny frivillig svenskmärkning av charkuterivaror tillsammans med LRF, Scan, ICA, Coop, Axfood och Bergendahls. En logotyp kommer successivt att återfinnas på charkuteriförpackningar. Syftet är att underlätta för svenska konsumenter att välja svenska charkuterier i butik.svenskt_kott_logga

 

Kriterierna för att få använda märket är att 100 procent av all köttråvara i produkten är från gris, nöt, får och lamm som är fött, uppfött, slaktat och styckat i Sverige. Hela produkten ska också vara tillverkad och förpackad i Sverige. Målsättningen är att svenskmärket vid årsskiftet ska finnas på 60 procent av alla charkuteriartiklar som uppfyller svenskmärkets kriterier.

 

Ursprungsmärkning är något vi länge krävt. Att köttvaran är svensk är inte alltid en garanti för att djuret haft det bra. Men vi ser märkningen som ett steg i rätt riktning, säger Åsa Hagelstedt, generalsekreterare, Djurskyddet Sverige.