2012-01-23

Yttrande angående ändringar i förslag till Statens jordbruksverks föreskrifter och allmänna råd om uppfödning och hållande av pälsdjur, dnr 31-5476/11

Generella synpunkter: Djurskyddet Sverige håller med om att utifrån föreliggande förslag till föreskrifter och allmänna råd om uppfödning och hållande av pälsdjur är det bättre att ange minimått för bolådorna än att inte göra det.

Däremot har vi inte sett några vetenskapliga bevis i konsekvensutredningen som tyder på att de föreslagna måtten är tillräckliga för att garantera ett uppfyllande av 4 § djurskyddslagen: "Djur skall hållas och skötas i en god djurmiljö och på ett sådant sätt att det främjar deras hälsa och ger dem möjlighet att bete sig naturligt."


I Jordbruksverkets föreskrifter om djurhållning i djurparker m m (SJVFS 2009:92) krävs en stallyta på minst 4 m2/vuxet djur för att kunna garantera naturligt beteende hos minkar. Djurskyddet Sverige anser att de angivna minimimåtten bör vara större än i förslaget för att ge minkarna möjlighet att bete sig naturligt, och att lämpliga mått för att uppnå det målet tas fram efter studier av vetenskaplig litteratur.

 

Beträffande förslaget i 3 kap 3 §, gällande chinchillor, har vi inga ytterligare synpunkter.

 

Remissvaret i utskiftsvänlig version