Adoptera ett djur

Man uppskattar att det finns omkring 100 000 (!) hemlösa katter i Sverige. Även här uppe i Skellefteå finns det många övergivna katter. Det är dessa vi prioriterar att hjälpa. Ibland ringer privatpersoner och vill ha hjälp, vilka vi ofta måste neka för att kunna hjälpa de katter som verkligen behöver tak över huvudet. Privatpersoner hänvisas till Blocket eller Lokus i första hand.

Vi har katter som passar de flesta. Ofta har vi inne unga och gamla katter, långhåriga och korthåriga, katter som passar bra med andra katter och djur, katter som lämpar sig bättre som ensamkatt, katter som bör hållas inne eller som måste ha möjlighet till utevistelse. När du kontaktar oss försöker vi därför matcha en lämplig katt med just dina önskemål eller förutsättningar så att du och katten ska trivas så bra som möjligt tillsammans.

Vi lägger regelbundet ut djur som behöver nya hem här på hemsidan under rubriken ”Djur som söker hem

Vi är alltid i behov av fodervärdar som kan ta hand om ett hemlöst djur i väntan på att detta får ett permanent hem. Om Du kan tänka Dig att ställa upp som jourhem till ett hemlöst djur så vill vi att Du kontaktar oss – vi behöver Din hjälp! Det är mycket bra sätt att prova på om man är lämplig som djurägare, så är man osäker så rekommenderar vi att ni börjar med att vara fodervärd.

Läs på så mycket som möjligt om kattskötsel innan du skaffar katt så slipper du bli överraskad av hur mycket som krävs av dig. Du kan låna böcker om kattskötsel på biblioteket, men tänk på att du lånar en aktuell bok som har uppdaterats under det senaste året. Mycket information om katter och dess skötsel finns på Internet.

Alla katter från oss är kastrerade, vaccinerade och idmärkta med chip.

Priser
Vuxna katter: 1 200 kr
Kattungar 1 200 kr

Alla katter kostar 1 200 kr oavsett färg, kön eller ålder. Även en misstänkt raskatt går för samma pris. Utseendet eller bakgrunden har ingen betydelse hos oss! Två katter kostar 2 000 kr.

Övriga djur tar vi pris efter vad det är för art, dess ålder osv.

Här finner ni djuren som just nu söker nytt hem.

Är du intressead av att ge en av våra katter/djur ett nytt hem så kontakta Djurskyddet Skellefteå, via mail, intresseformulär eller 070-27 00 392. Svarar ingen så skicka gärna ett sms om vad saken gäller. Vi är en idéell förening vilket betyder att vi gör detta på vår fritid.

Senast uppdaterad: 2019-11-03