
Under flera veckor har kattungen Max fått testa Hill’s Science Plan Kitten – ett uppskattat inslag på menyn!
När Max flyttade in hos oss tillsammans med sin mamma Chippen och sina syskon var han bara sex veckor gammal. När det blev dags att börja introducera fast föda föll valet på Hill’s Science Plan Kitten, ett foder som är särskilt utvecklat för att möta kattungars behov under deras första levnadsår, när de växer och utvecklas som mest.
Fodret innehåller bland annat DHA från fiskolja, som bidrar till hjärnans och ögonens normala utveckling, samt högkvalitativt protein som hjälper till att bygga upp musklerna. Det har även en balanserad mineralhalt som stödjer utvecklingen av skelett och tänder, och en energinivå som är anpassad för växande kattungar.
Idag är Max en pigg och välmående ung kisse. Under sin resa har han fått bra mat, massor av omsorg och självklart mängder av aktivering. Vi är glada över att ha fått möjlighet att testa fodret och framför allt att se hur uppskattat det har varit av vår lilla testpilot.
Ett stort tack till Hill’s för den uppskattade gåvan och för att ni har hjälper oss att ge våra minsta en fin start i livet!
#Hillspetse #djurskyddetsträngnäshillspetse2026