2026 är här! Under det gångna året har vi fått många fina minnen. Katthemmet har gästats av så fina och härliga katter som nu fått alldeles egna hem att lysa upp tillvaron hos.
Totalt förmedlade vi hem till 33 stycken katter. Ni som har adopterat katter från oss och andra katthem runtom i landet har gjort en fantastisk insats för Sveriges hemlösa kissar. För dem har det varit ett helt livsavgörande beslut, ett beslut som räddat dem från att gå ett fruktansvärt öde till mötes.
Vi vill också passa på att tacka er för alla gåvor vi fått från privatpersoner, företag och sponsorer. Vi har också fått in massor av fina saker till loppisen och många av våra följare har hjälpt oss nå ut och nå fram till tusentals människor. Tack vare er som stöttar oss kan katthemmet fortsätta att finnas kvar och gör också att vi får resurser för att kunna hjälpa ännu fler hemlösa katter.
Med det sagt önskar alla volontärer på Djurskyddet er ett riktigt gott nytt år!

Lilla Selma som blev en av de lyckligt lottade katter som fick nya hem 2025.