Göteborg

Bor du i Göteborg med omnejd och vill engagera dig för djuren? Kontakta oss!

Vi som sitter i styrelsen

Mikaela Andersson

Ordförande
27 år, Mark

Hej! Jag är 27 år och bor i Mark. Jag har 3 katter och på fritiden tycker jag om att träna, spela tennis och att vara ute i naturen. Ser fram emot att vara en del av Djurskyddet ungdoms Göteborgs styrelse!

Maria Bergman

Styrelseledamot
22 år, Göteborg

Hej! Maria heter jag och mitt liv är centrerat runt djuren. För tillfället läser jag till röntgensjuksköterska för att sedan kunna arbeta på djursjukhus. Ett område jag brinner extra för är god djurhållning inom livsmedelsbranschen, men själv är jag vegan.

Nellie Björk

Styrelseledamot
20 år, Lysekil

Hej! Jag heter Nellie och är 20 år. Jag  tycker det är roligt att vara ute på promenad med min hund, läsa böcker och umgås med familj och vänner.

Jag har alltid haft ett stort hjärta för djur och tycker det känns viktigt att jobba för deras välmående. Därför ser jag verkligen fram emot att vara en del av Djurskyddet ungdom Göteborgs styrelse och göra skillnad!

Julia Tjäderhane

Styrelseledamot
19 år, Brastad

Hej! Julia Tjäderhane heter jag och är 19 år. För tillfället går jag sista året på gymnasiet och tar snart studenten.

På min fritid jobbar jag på ett bageri, gillar att bada året runt samt att laga mat 👩🏼‍🍳

Utöver detta umgås jag gärna med min hund, familj och vänner💖

Här kan du även läsa stadgarna för Djurskyddet Ungdom Göteborg.

Tillsammans gör vi skillnad för djuren!

To top
×