Strängnäs

Bor du i Strängnäs med omnejd och vill engagera dig för djuren? Kontakta oss!

vi som sitter i styrelsen

Ingela Larsson

Ordförande
25 år, Åkersstyckebruk

Jag brinner/har alltid brunnit för att hjälpa både djur och människor i den mån jag kan så när jag fick möjlighet att starta lokalförening under djurskyddet ungdom kändes det som en fantastisk chans att göra mer.

Jag är uppvuxen på gård omgiven av djur, i gymnasiet så läste jag djur/naturvetenskap och efter studenten så började jag jobba på lantbruk där jag jobbar än idag.

Majoriteten av fritiden spenderar jag i stallet där jag även är instruktör för ett par ridgrupper i veckan!

Jag bor tillsammans med min blandrashund Popcorn och bondkatten Tarzan. Har även bondkatten Busan som bor kvar hos mina föräldrar där även mina får bor.

Kul att veta kanske är att jag tricktränat mina får lite. De kan främst ligg, vacker klöv och stegra.

Elin Robertson

Ledamot
19 år, Strängnäs

När jag fick förfrågan att sitta med i styrelsen i djurskyddet ungdom Strängnäs sa jag snabbt ja då jag verkligen brinner för djurrättsfrågor. Det känns bra att kunna hjälpa djur och ge mer förståelse kring de problem vi har med vår djurvälfärd genom denna lokalförening.

Jag har en hund hemma som heter Dobby och två katter. Jag är uppvuxen med djur och har ridit sen jag var liten. Idag hänger jag ofta i stallet och rider, samt hjälper till med turridningar och lektioner ibland. Jag brinner mycket för hästvälfärd så det är något som kommer synas en hel del i våran lokalförening!

Agnes Björling

Ledamot

Här kan du även läsa stadgarna för Djurskyddet Ungdom Strängnäs.

Tillsammans gör vi skillnad för djuren!

To top
×