Tack till alla volontärer!

Ett stort tack till alla våra volontärer men även till vår enastående personal. Tack till våra sponsorer, till vår personal i våra loppisbutiker och ett stort tack till alla våra medlemmar och till alla som skänker gåvor till oss. Under året som gått har vår förening fått ett fantastiskt gensvar från allmänheten. En aldrig sinande ström av människor som på olika sätt vill stödja oss med gåvor och uppmuntran. Litet som stort bidrag, alla gåvor värdesätter vi högt. Detta ger mat, medicin och täcker en del av veterinärkostnaderna som uppstår när vi vårdar de djur som kommer in till oss och är misskötta. Det är tack vare er som Djurskyddet Kristinehamn kan driva Djurhemmet. Utan er hjälp skulle vi inte existera. Inte kunna ta emot alla misshandlade, misskötta och upphittade djur. Djur som lämnas i misär. Djur som missköts. Vi hjälper till att placera om djuren som lämnas in på Djurhemmet. Från fåglar, katter, hundar, kaniner, till marsvin och hamstrar. Och djur som vi inte kan vårda på djurhemmet, hänvisar vi vidare. Många av er öppnar sina hem för att låta djuren få känna trygghet och kärlek. Ni hjälper oss att låta djuren få ett för alltid tryggt hem. Vi värdesätter din hjälp högt. Det finns många solskenshistorier och vi slutar med tre av dem. Först är det 7-åringen som önskade sig kattmat på sin födelsedag. En present som han sedan stolt skänkte till Djurhemmet.  Så var det en medlem som  agerade föreläsare i en förening och som tack fick en kasse fin kattmat till Djurhemmet. Bakvända tomtens säck, är en tredje fantastisk historia. Tomten bokstavligen drunknar i julklappar till Djurhemmet. Vårt största och varmaste tack till alla för ovärderligt stöd.