2009-06-22

Djurskyddet Sverige i Almedalen

Snart är det dags för årets Almedalsvecka! Djurskyddet Sverige kommer att vara där och i början av veckan håller vi i två seminarier. Vi hälsar er varmt välkomna!

"Dom skjuter vargar"

 

Datum och tid: Måndag 29 juni 12.30 - 14.30

Plats: Högskolan på Gotland, Cramérgatan 3
Platsbeskrivning: E31
Arrangör: Djurskyddet Sverige och Rovdjursföreningen

 

Den fd överåklagaren Sven-Erik Alhem, nu styrelseledamot i Djurskyddet Sverige, leder seminariet och låter representanter från Rovdjursföreningen, Naturskyddsföreningen och de partipolitiska ungdomsförbunden ge sin syn på rovdjurspolitiken.

 


"Djurvänlig konsumtion i EU"

 

Datum och tid: Tisdag 30 juni 10.00-12.00

Plats: Högskolan på Gotland, Cramérgatan 3
Platsbeskrivning: D22
Arrangör: Djurskyddet Sverige och Djurvänliga Konsumenter


Hur kan vi som konsumenter välja djurvänlig mat och vad kan Sverige göra i EU för dessa frågor?

 

Som konsumenter förväntas vi göra medvetna val av produkter för att påverka såväl djurskyddet som miljön och klimatet. Men ofta får vi inte tillräcklig information för att göra dessa medvetna val. Därför är det så viktigt att politikerna tar ett ansvar att skapa tydliga regelverk som ger djuren ett bra skydd. Under det svenska ordförandeskapet kommer flera viktiga djurskyddsfrågor upp på EU:s dagordning. EU-parlamentarikerna har också ett stort ansvar för att driva frågorna inom EU.

 

Vi bjuder in till seminarium och utställning om djurvänliga konsumtionsfrågor. Representanter för regeringen, Europeiska djurskyddet, Jordbruksverket och nyvalda EU-parlamentariker deltar i diskussionen.